Strateji dedik mi eski klasik oyunlar aklımıza gelir. Ya Age of Empires, ya Red Alert yada Cossacks…

Bu yazım da Cossacks serisini ele alacağım. Cossacks strateji oyunlarının en iyilerinden sadece bir tanesi. AoE ve Cossacks birbirine benziyor en azından konu bakımından. Cossacks serisinde AoE ye göre gemilerin daha detaylı ve daha tatmin edici olduğunu görüyoruz. En azından AoE’ nin ilk oyunlarına göre…

AoE I ve II ile Cossacks serisinin ilk oyunları karşılaştırıldığı zaman gerek grafik gerekse oynanış ve içerik bakımından Cossacks çok daha mükemmel bir oyun. Fakat AoE III’ ün grafiklerine gelirsek, Cossacks grafik bakımından AoE III’ ün eline su dökemeyecek cinsten. Aşağıdaki resimlere bakacak olursak bunu çok daha iyi anlayabiliriz. Soldaki AoE III

Neyse biz incelediğimiz oyun Cossacks a devam edelim. Bu arada sağdaki resim Cossacks serisinin Napoleonic Wars isimli oyunundan. Cossacks serisinin genel bir özelliği var tüm oyunlarında.

Bina kurmak kolay ve hızlı. Asker çıkartmak gibi olaylar da öyle. Hemen 10 dakika da 1000 lerce ordu yapabilirsiniz tabii kaynaklarınız yettiği sürece. Kaynak toplamak bu oyunda çok zor değil.  Hemen işçi çıkartıp adamlarımızı taş ocağı, maden ve ormana yolluyoruz ve yine hızlı bir şekilde kaynak topluyoruz. Ordumuzu çıkarttıktan sonra savaşa yolluyoruz ve savaş çok hızlı bir şekilde bitiyor. Yalnız  barut ve altının bitmemesine çok dikkat edin aksi takdir de adamlarınız ateş edemeyecek ve altın bittiği için isyan çıkartıp kendi adamlarınızı öldürmeye başlayacaklardır. Bu yüzden size tavsiyem tüfekli askerlere önem veriyorsanız oyunun başlarında hemen maden ocakları kurmanız. Ekonomiyi canlandırmak için yapmanız gereken çok basit. Oyun başlar başlamaz hemen bir değirmen ve işçi çıkartmak için 2 adet “town center” (şehir merkezi) kurmanız. Hemen bolca işçi çıkartın bu sırada yemeğin bitmemesine de dikkat edin. Başaklar sarardı mı hemen işçilerinizi oraya yollayın ve bir değirmen daha kurun. Ardından odun ve taşa önem vermeye başlayın. En başta dediğim gibi tüfeğe önem veriyorsanız madnelerden başlayın. Şimdi iki kışla ve bir ahır kurun. Kışlalardan hemen asker çıkartmaya başlayın. Birazdan düşman gelecek asker çıkartmayı geciktirirseniz oyunu hemen kaybedeceğinizin garantisini veriyorum. Yazının bu bölümü daha çok bir ipucu gibi oldu şimdi oyun içeriğine bakalım:

Cossacks ta başlar da dediğimiz gibi çok hızlı ve hızlı oynamanızı gerektiren bir oyun. Oyunda Türklerin olması da ayrı bir güzellik açıkçası. Türkler de en güçlü birlikler sipahi ve yeniçeri tabii güçlendirdiğiniz zaman. Oyunda bir çok harita var. Oyun kendi haritanızı da kurma imkanı veriyor. Gayet basit. Harita da strateji, tepeler ve dağlara önem verin. Bu oyunda tepelere ateş edeiblen kuleler kurmak çok işinize yarayacaktır. Tabii düşman hemen havan topları ile kulelerinizi yıkmazsa. Oyunda topları da güzel yapmışlar fakat Cossacks ın ilk oyunlarında toplar kendiliğinden hareket ediyor bu da çok iyi bir görüntü oluşturmuyor. Gemiler başta da dediğimiz gibi detaylı ve oynanabilir yapılmış. Deniz savaşları yapmak bu oyunda oldukça zevkli. Kara savaşları kadar kısa sürmüyor.

Sonuç olarak strateji tutkunuysanız ve Cossacks isimli oyunu daha önce duymadıysanız hemen deneyin…

Oyunun modlarına da aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Cossacks Modları – (İşçiler için Seslendirme Dahil)

Cossacks II – Tüm Modlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s